WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT TRANSPORTU DROGOWEGO
w Bydgoszczy
  
Dane teleadresowe:
Wojewódzki Inspektorat
Transportu Drogowego
w Bydgoszczy
ul. Hetmańska 28,
85-039 Bydgoszcz
Kierowca zbyt zapracowany, aby odpoczywać

W dniu 16 listopada br. na krajowej „dziesiątce” w Lipnie inspektorzy z włocławskiego oddziału kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy z przyczepą, którym przewożone były dwa kontenery 20-stopowe z ładunkiem fasoli.
Już sama analiza dokumentacji przewozowej wskazywała, że przewożone ładunki ważą znacznie więcej niż powinny. Ważenie na punkcie kontrolnym w Karnkowie, gdzie zespół pojazdów został skierowany, tylko ten fakt potwierdziło. Okazało się bowiem, że zespół pojazdów zamiast dopuszczalnych 40 ton waży ponad 68 ton (68,050 ton), czyli o ponad 28 ton za dużo. Także dopuszczalne naciski podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego oraz podwójnej osi przyczepy również zostały przekroczone – odpowiednio o 3,4 tony oraz 3,2 tony. Dodatkowo podczas kontroli dokumentów okazało się, że w tachografie nie jest zalogowana karta cyfrowa i kierowca nie rejestruje swojego czasu pracy. Szczegółowa analiza wykazała, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym moment zatrzymania do kontroli kierowca pracował ponad 21 godzin bez odpoczynku, w tym przez ponad 8 godzin prowadził pojazd bez zalogowanej w tachografie swojej karty cyfrowej, a podobne sytuacje w kontrolowanym okresie ostatnich 28 dni miały miejsce nagminnie. Pozwoliło to kierowcy na wielokrotne i rażące naruszenie dopuszczalnych norm prowadzenia pojazdów, przerw w prowadzeniu i odpoczynków – co jednak dzięki kontroli Inspekcji Transportu Drogowego nie pozostało bezkarne. Kierowca został bowiem ukarany mandatami karnymi, a wobec przewoźnika drogowego zostały wszczęte postępowania administracyjne o nałożenie kar pieniężnych. Zespół pojazdów mógł odjechać z miejsca kontroli po odebraniu przez kierowcę prawidłowego odpoczynku oraz po rozładowaniu nadwyżki przewożonych ładunków.

 


 
 
AKTUALNOŚCI | STRUKTURA WITD | INFORMACJE | GALERIA | PORADY | KONTAKT
Projekt i wykonanie Inter-Comp.Pl
X

Ta strona używa plików cookies, aby ułatwić proces dostosowania zawartości serwisu internetowego do oczekiwań Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci przeglądarki. Zawsze jednak możesz zmienić ustawienia cookies w przeglądarce. Zapoznaj się z polityką prywatności