WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT TRANSPORTU DROGOWEGO
w Bydgoszczy
  
Dane teleadresowe:
Wojewódzki Inspektorat
Transportu Drogowego
w Bydgoszczy
ul. Hetmańska 28,
85-039 Bydgoszcz
Kolejne kontrole bez wymaganych zezwoleń

W dniu 23 czerwca br., na autostradzie A1 w okolicach Torunia, patrol kujawsko – pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego wytypował do kontroli pojazd członowy należący do rosyjskiego przewoźnika. Pojazdem tym wykonywany był transport ładunku z Niemiec do Rosji. W chwili rozpoczęcia pobierania przez inspektora dokumentów, kierowca niespodziewanie wziął do ręki długopis i próbował uzupełnić niewypełnione rubryki zezwolenia uprawniającego przewoźnika do przejazdu tranzytem przez Polskę. Inspektor oczywiście mu na to nie pozwolił. Po analizie dokumentów okazało się, iż ładunek został podjęty w Niemczech w dniu 21.06.2021, a w dniu 23.06.2021 w godzinach porannych pojazd przekroczył niemiecko – polską granicę. Kierowca w okazanym zezwoleniu jednokrotnym wpisał dane dotyczące ładunku, który wiózł „w pierwszą stronę” – z Rosji do Niemiec. Nie wpisał natomiast kraju załadunku, kraju rozładunku i masy aktualnie przewożonego ładunku oświadczając, iż miał zamiar to zrobić dopiero po odprawie celnej. 
Tego samego dnia w okolicach Nakła nad Notecią, na drodze krajowej nr 10, inny zespół kontrolny zatrzymał do kontroli pojazd członowy, którym przewoźnik z Bośni i Hercegowiny wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy ze Szwecji do Czech oraz Chorwacji. W trakcie kontroli okazało się że kierujący nie wypisał w sposób prawidłowy zezwolenia, które uprawniało go do wykonania tego transportu, a był to zobowiązany zrobić przed wjazdem na teren RP. Takie działanie dawało mu możliwość ponownego wykorzystania tego reglamentowanego dokumentu, a tym samym pozwalało na wykonanie większej liczby przewozów.
Art. 28a ust. 1 ustawy o transporcie drogowym jednoznacznie wskazuje, iż zezwolenie na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy należy wypełnić najpóźniej przed wjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Okazane zezwolenie zostało zatrzymane i unieważnione, a kontrolowany przewóz zgodnie z zapisem art. 28a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym uznano za wykonywany bez zezwolenia. Pierwszy pojazd został skierowany na wyznaczony parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji oraz uzyskania nowego zezwolenia, natomiast w drugim przypadku przewóz był możliwy po wpłaceniu przez przewoźnika kaucji na poczet przyszłej kary w wysokości 12000zł oraz po prawidłowym wypełnieniu nowego zezwolenia.
  

 
 
AKTUALNOŚCI | STRUKTURA WITD | INFORMACJE | GALERIA | PORADY | KONTAKT
Projekt i wykonanie Inter-Comp.Pl
X

Ta strona używa plików cookies, aby ułatwić proces dostosowania zawartości serwisu internetowego do oczekiwań Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci przeglądarki. Zawsze jednak możesz zmienić ustawienia cookies w przeglądarce. Zapoznaj się z polityką prywatności