WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT TRANSPORTU DROGOWEGO
w Bydgoszczy
  
Dane teleadresowe:
Wojewódzki Inspektorat
Transportu Drogowego
w Bydgoszczy
ul. Hetmańska 28,
85-039 Bydgoszcz
Ważenia pojazdów o dmc. do 3,5 t w Bydgoszczy

W dniu 19 marca br. inspektorzy z WITD w Bydgoszczy, wspomagani przez zespoły kontrolne z Oddziałów Terenowych z Inowrocławia i Grudziądza oraz Delegatury Północnej GITD, przeprowadzili działania ukierunkowane na weryfikację rzeczywistych mas całkowitych pojazdów ciężarowych o dmc. do 3,5 t. W akcji wykorzystane zostały najnowocześniejsze systemy preselekcji wagowych zamontowane w ciągu dróg wjazdowych do miasta. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, aby z ruchu drogowego wyeliminować ponad 30 pojazdów stanowiących zagrożenie. Tylko w jednym przypadku nie było zastrzeżeń. Pozostałe pojazdy były przeciążone. Niechlubny rekordzista ważył 6,8 t i był za ciężki o 3,3 t.
Przedsiębiorcy, którzy przewożą zbyt dużą ilość ładunków omijają przepisy transportowe. Świadcząc transport drogowy samochodami ciężarowymi o dmc. przekraczającej 3,5 t trzeba bowiem spełnić znacznie więcej wymagań, co przekłada się na wyższe koszty prowadzenia takiej działalności. Ujawnianie nieprawidłowości w trakcie kontroli ITD to dbałość o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Ponadto ciężarówki, które ważą za dużo, stanowią poważne zagrożenie na drodze. W przypadku konieczności gwałtownego hamowania pojazd nie zachowa się w sposób właściwy, a droga hamowania będzie wydłużona. Nadmiar ładunku nie pozostaje też bez wpływu na stan techniczny pojazdu. W przeładowanym pojeździe następuje szybsze zużycie np. układu hamulcowego, jezdnego i zawieszenia.
Kierowcy, którzy prowadzili przeładowane pojazdy zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto inspektorzy ITD wstrzymali przewozy do czasu rozładowania nadwyżki przewożonego ładunku. W niektórych przypadkach nadmiar ładunku wymagał podstawienia dwóch, a nawet trzech pojazdów, na które przeładowano towar.
Inspekcja Transportu Drogowego regularnie prowadzi działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w transporcie drogowym i zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Dlatego działania, których celem jest ograniczenie ruchu przeładowanych pojazdów, będą kontynuowane.

Materiał filmowy:


 


 
 
AKTUALNOŚCI | STRUKTURA WITD | INFORMACJE | GALERIA | PORADY | KONTAKT
Projekt i wykonanie Inter-Comp.Pl
X

Ta strona używa plików cookies, aby ułatwić proces dostosowania zawartości serwisu internetowego do oczekiwań Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci przeglądarki. Zawsze jednak możesz zmienić ustawienia cookies w przeglądarce. Zapoznaj się z polityką prywatności